Nasveti ob izrednih razmerah
Obsežne poplave po celotni Sloveniji, katerim smo bili priča zadnje dni, lahko povzročijo še dodatne nevšečnosti. V nadaljevanju bi vas zato radi opozorili na nekatere dejavnike, katerim morate nameniti še posebno pozornost.
Poplave lahko povzročijo številne zdravstvene težave zaradi onesnaženja vode in drugih dejavnikov. Med glavnimi tveganji so:
Okužbe zaradi onesnažene vode
Komarji in bolezni
Da bi se izognili tem okužbam, se izogibajte neposrednemu stiku s poplavno vodo, še posebej z odprtimi ranami ali sluznicami. Če pa to ni mogoče, se zaščitite z gumijastimi rokavicami, nepremočljivimi čevlji in zaščitno obleko.
Nikar ne hodite ali plavajte v poplavljenih predelih, če se le da. Če pride poplavna voda v stik z vašo kožo, si temeljito umijte prizadeto območje z milom in tekočo in čisto vodo ter ga dobro posušite.
Če se voda dotakne odprte rane ali sluznice, jo nemudoma sperite z izotonično fiziološko raztopino ali čisto vodo.
Izogibajte se pitju neznane ali sumljive vode.
Pijte varno pitno vodo, ki je prekuhana, ustekleničena ali je bila prečiščena z ustreznimi filtri.
Če uporabljate vodo iz naravnih virov, jo filtrirajte z ustreznim filtrom in nato prekuhajte, da uničite mikrobe.
Redno si umivajte roke z milom in vodo, zlasti pred jedjo, po obisku stranišča in po stiku z onesnaženo vodo.
V okoljih, kjer obstaja nevarnost kontaminirane vode, bodite previdni pri pripravi hrane. Izogibajte se surovi hrani, ki je bila izpostavljena kontaminirani vodi.
Simptomi, na katere morate biti ob tem pozorni, so naslednji:
- Driska
- Bruhanje
- Slabost in utrujenost
- Vročina
- Bolečine v trebuhu
- Dehidracija
Poskušajte se izogibati območjem s stoječo vodo, saj so to idealna mesta za razmnoževanje komarjev.
Komarji so običajno najaktivnejši zgodaj zjutraj in pozno popoldne, zato se izogibajte aktivnostim na prostem v tem času.
Uporabljajte repelente proti komarjem in ukrepajte za preprečevanje njihovega razmnoževanja.
Ko se gibate na prostem, še posebej ob jutranji in večerni uri, uporabite repelente proti komarjem na svoji koži in oblačilih. To vam bo pomagalo preprečiti pike komarjev.
Nosite dolga oblačila, ko se zadržujete na prostem, da zmanjšate izpostavljenost kože komarjem. Poskrbite, da so vaše roke, noge, obraz in vrat ustrezno prekriti.
Komarji so slabi letalci, zato lahko uporaba ventilatorjev v zaprtih prostorih ali na terasi pomaga odganjati komarje stran.
Ob piku komarja bodite pozorni na naslednje simptome:
- Visoka vročina in mrzlica
- Glavobol in bolečine v mišicah
- Rdeč izpuščaj, ki se lahko širi
- Slabost in bruhanje
Prehranska varnost
Zdravstvene težave in stres
Hrana, ki je bila v stiku s poplavno vodo, postane onesnažena in lahko povzroči prebavne težave ter druge zdravstvene težave.
Vso hrano, za katero obstaja najmanjši dvom o njeni varnosti, je treba nemudoma zavreči.
To vključuje hrano, ki je imela po poplavah spremenjen vonj, barvo, teksturo ali embalažo.
Tudi če dvomite, ali je hrana varna, je bolje biti previden. Zaužijte le hrano, za katero ste stoodstotno prepričani, da ni bila kontaminirana.
To lahko povzroči težave s kožo, dihali in poslabšanje alergij.
Poplavljene prostore je potrebno temeljito očistiti in posušiti, da se prepreči rast plesni in razmnoževanje škodljivih organizmov. Zato se svetuje redno prezračevanje prostorov in uporabo odvlaževalcev zraka.
Priporoča se uporaba ventilatorjev, saj tej lahko pospešijo sušenje poplavljenih prostorov.
Priporoča se namestitev zaščitnih mrež na okna, saj bodo preprečile vstop insektov in komarjev v vlažne prostore.
Ob bivanju v prostorih, ki so bili poplavljeni, bodite pozorni na naslednje simptome, ki se lahko pojavijo:
- Draženje dihal, saj vlažni prostori lahko poslabšajo simptome astme ali alergij na dihalih.
- Kašelj in izcedek iz nosu, ki sta lahko povezana s povečano koncentracijo alergenov in dražečih snovi v vlažnih prostorih.
- Draženje oči in kože, ki se pogosto pojavi pri izpostavljenosti plesni, bakterijam in kemikalijam v vlažnih prostorih.
Posebna pozornost za ogrožene skupine
Srčni bolniki
- Potrebno jim je zagotoviti redno dostopnost do zdravil in vztrajati pri nadaljevanju zdravljenja.
- Zadržujejo naj se v varnem in hladnem okolju, saj lahko vročina poveča obremenitev srca.
- Preprečiti je potrebno nepotrebne fizične napore in stresne situacije.
- Potrebno je biti pozoren na morebitne znake srčnih težav, kot so bolečine v prsih ali zasoplost, ter ob takšnih znakih nemudoma poiskati zdravniško pomoč.
- Poskrbeti je potrebno za ustrezno prehrano, hidracijo in higieno otrok.
- Zagotoviti čisto in varno okolje za igro in spanje otrok.
- Z otroci se je potrebno pogovarjati o poplavah na njim razumljiv način, da zmanjšamo njihovo tesnobo in strah.
- Posebno pozornost je potrebno nameniti spremembam v vedenju in počutju otrok ter jim nuditi podporo in razumevanje.
- Poskrbeti je potrebno za varno in zdravo prehrano ter dovolj počitka za nosečnice.
- Izogibati se morajo izpostavljenosti onesnaženim vodam in okolju, ki lahko ogroža zdravje nosečnic in otrok v razvoju.
- Nameniti je potrebno pozornost na morebitne simptome anksioznosti ali depresije in poiskati strokovno pomoč, če je potrebno.
Izogibati se je potrebno nepotrebnemu izpostavljanju poplavnim območjem in onesnaženim vodam.
Upoštevati higienske ukrepe, kot so redno umivanje rok, da se prepreči širjenje bolezni.
Poiskati zdravniško pomoč za morebitne zdravstvene težave ali poškodbe.
Ostati povezani z lokalnimi oblastmi in humanitarnimi organizacijami, ki lahko nudijo pomoč in podporo v nujnih primerih.
Fizične poškodbe
Električna varnost
Ker se po poplavah lahko pojavijo razbitine, potopljena vozila, električne žice in drugi nevarni predmeti, se je potrebno čim bolj izogibati teh območij, saj lahko predstavljajo tveganje za poškodbe.
Med čiščenjem in obnavljanjem poplavljenih območij je potrebno nositi zaščitno opremo, kot so trpežni čevlji, rokavice, očala in maska, da se prepreči stik z nevarnimi snovmi.
Po poplavah so tla pogosto spolzka in nevarna, zato je potrebno pozornost nameniti tudi previdnosti pri hoji in uporabljati primerno obutev za preprečitev zdrsov.
Pri uporabi orodij ali električne naprave pri obnovi, se je najprej potrebno prepričati, da so pravilno vzdrževane in varno uporabljene.
Če je potrebno dvigovanje težkih predmetov, tega ne izvajajte sami, temveč, če je mogoče, prosite za pomoč, dvigovanje pa izvajajte s pravilno tehniko.
Za delo v temnih prostorih po poplavah uporabljajte ustrezen vir svetlobe, da preprečite morebitne padce in poškodbe.
Poslušajte navodila lokalnih oblasti. Upoštevajte varnostna navodila in usmeritve lokalnih oblasti glede varnosti in zaščite po poplavah.
Po poplavah je lahko električna napeljava poškodovana. Ne poskušajte popravljati električnih težav sami, temveč pokličite strokovnjaka za električne napeljave.
Ostanite stran od poškodovane električne napeljave, ne pristopajte in se ne dotikajte poškodovanih električnih vodov ali omaric. Tudi če se zdi, da so neaktivni, lahko še vedno nosijo nevarno električno napetost.
Če opazite poškodovane električne vode ali omarice, označite območje in omejite dostop do njega, da preprečite morebitne nesreče.
Nemudoma obvestite lokalno elektro podjetje ali pristojne službe o poškodovanih električnih vodih. Opozorite jih na nevarnost in povejte jim, kje se nahajajo poškodovani vodi.
Po poplavah naj električno napeljavo pred ponovnim vklopom pregleda usposobljen električar, da oceni njeno stanje in izvede morebitna potrebna popravila.
Po poplavah ne uporabljajte električnih naprav, dokler niso preverjene in pregledane. Lahko so poškodovane ali okvarjene zaradi vlage.
Preden začnete s čiščenjem in obnavljanjem poplavljenih prostorov, izključite električno napeljavo, da preprečite morebitne električne nesreče.
Če se ukvarjate z električnimi napravami ali omaricami, nosite ustrezno zaščitno opremo, kot so izolirane rokavice in očala.
Preprečevanje zastrupitev s CO
- Generatorje vedno namestite na odprtem prostoru na dovolj oddaljenem mestu od vrat in oken. Ne uporabljajte generatorjev v garaži, kleti ali drugih zaprtih prostorih, saj se CO lahko nabira v notranjih prostorih in postane smrtonosen.
- Prepričajte se, da ima generator dovolj svežega zraka za delovanje. Če generator uporabljate v bližini zgradb, zagotovite ustrezno prezračevanje, da se prepreči kopičenje CO.
- Generator mora biti redno vzdrževan, da se zagotovi pravilno delovanje in minimalno sproščanje CO.
- Če imate možnost, namestite CO detektorje v notranjih prostorih, še posebej v bližini spalnih prostorov, da vas opozorijo, če se raven CO poviša.
- V slabem vremenu ali dežju uporaba generatorjev postane še bolj nevarna, saj se poveča možnost vdora vlage v generator in poslabša njegovo delovanje.
- Vedno pazljivo uporabljajte generator in ga nikoli ne puščajte delovati brez nadzora.
- Bodite seznanjeni z nevarnostmi CO in znaki zastrupitve, da boste lahko hitro ukrepali v primeru kakršnih koli znakov zastrupitve.
- Če sumite, da ste izpostavljeni CO ali če opazite kakršne koli znake zastrupitve, takoj zapustite območje in pokličite nujno medicinsko pomoč.
- hud glavobol, ki ga spremlja občutek pritiska v glavi
- slabost in bruhanje
- omotica in zmedenost
- težave z dihanjem in občutek pomanjkanja zraka
- bledica
- hitro bitje srca
- šibkost mišic in težave pri koordinaciji
- izguba zavesti